Meditace a qigong v Malém Tibetu

od 54,900.00 

Jedinečná výprava do zemi vysokých horských průsmyků, Ladaku, v doprovodu Petra Kochlíka, spojená s meditací a cvičením qi-gongu na posvátných místech Severní Indie

 • Recenze 0 Recenze
  0/5
 • Styl dovolené Typ dovolené
  Meditace a qigong
 • Stupeň obtížnosti Mírná
  3/8
 • Velikost skupiny Střední
  11
Vše o Meditace a qigong v Malém Tibetu.

Chrámy a hory Ladaku, nazývaného pro svou kulturu Malý Tibet, meditace, cvičení qigongu na posvátných místech, kde meditovali mistři jako Náropa nebo Padmasambhava, zakladatel tibetského buddhismu. Cestování džípy, jízda na velbloudech, meditace pod tisíci hvězdami, nezapomenutelné zážitky a setkání. Doprovázet a učit vás bude lektor qigongu a předseda sdružení Zhong Yuan Qigong ČR Petr Kochlík, který je osobním žákem velkého čínského Mistra Xu Mingtang (Sü Ming-tchang). Víc o tom, co qigong je a není, naleznete na www.zy-qigong.cz

Průvodce

Petr Kochlík

Co je a co není zahrnuto v ceně zájezdu
Ce je zahrnuto v ceně zájezdu?Položky zahrnuty v ceně zájezdu
 • Veškeré ubytování je v ceně zájezdu
 • Veškerá doprava na místa uvedena v itineráři
 • Letenky z Prahy do Dilí z zpět, z Dilí do Leh-u a zpět
 • Permity (i jejich vybavení) do oblasti Dha Hanu, Nubra, Turtuk
 • Služby česky mluvícího průvodce
Co není zahrnuto v ceně zájezdu?Položky nezahrnuty v ceně zájezdu
 • Vybavení turistických víz pro vstup do Indie
 • Cestovní pojištění (možnost objednat u nás)
 1. 1. Den Let do Dillí a Leh-u

  Prohlídku Dillí necháme na zpáteční cestu. Let z Dillí do Leh-u nabízí úchvatnou podívanou na západní část Himalájí. Po příletu odvoz na hotel a odpočinek.

 2. 2. Den Leh

  Prohlídka města Leh. Nadmořská výška je přibližně 3500 m.n.m a než budeme pokračovat dalším programem, je potřeba aklimatizace. Krátký výlet do města, odpočinek na hotelu. Podle zájmu návštěva chrámů ve měste, nebo návštěva tibetských trhů.

  Večer výstup a cvičení u veliké budhistické stúpy nad městem (Shanti stupa), kterou inauguroval 14. Dalajláma v roku 1991.  Stúpa nabízí krásný výhled na město, údolí řeky Indu i horské pásmo Stok s majestátním vrcholem Stok Kangri (6153 m.n.m.), který je častým cílem trekových turistů.

 3. 3. den Klášter Lamayuru

  Dnes nás čeká jízda po legendární ceste “Leh – Srinagar highway“, která umožnuje celoročné zásobování Ladaku. Kdysi to byla jen těžko přístupá stezka pro muly, ale kvůli armádě je celoročně udržována (na vlastní oči uvidíte že je to potřeba). Nicméně je to pořád nádherná podívaná na hory i posvátnou řeku Indus.

  Po příjezdu do kláštera Lamayuru se ubytujeme a prohlídneme si klášter. Vždy večer se tu koná pudža, kde jeden nebo více mnichů recitují a zpívají mantry a sútry. Klášter v sobě ukrývá i meditační jeskyni gurua Naropy a patří k největší a nejstarším v Ladaku.

 4. 4. Den Klášter Lamayuru

  Meditace a cvičení v klášteře a jeho okolí. Atmosféra kláštera i okolí je opravdu podmanivá, nad klášterem jsou i meditačná ústraní,  kde mniši cvičí osamotě často i tři roky.

  Legenda o vzniku kláštera je neméně zajímavá. V dobách prvního budhy Šakjamúniho bylo údajně údolí pod klášterem skryto pod vodami velikého jezera, které bylo domovem posvátných hadů. Říká se, že Arahat Madhyantika, když navštívil oblast, kde se dnes tyčí klášter Lamayuru, udělal svou holí škvíru v zemi a jezero vyschlo. Přenesl též proroctví, že na tomto území bude rozkvétat učení tantry a sútry.

  Poté Mahasiddha Naropa (1016-1100) na své cestě ze Zanskaru setrval delší dobu v přísném ústraní v jeskyni, která je dnes uvnitř klášteru, a celou oblast požehnal. Snad se nám taky podaří jeho odkaz pocítit.

   

 5. 5. Den Klášter a škola v Mulbeku

  Na první pohled nezajímavá malá vesnička Mulbek v sobě skrývá mnoho zajímavostí.

  Hned u cesty je do kamene vytesaná socha budoucího budhy Majtréji. Její vznik se datuje do 8. století a je částečně ukryta v malé gompě. V té se každoročně koná festival, kde orákulum předpovídá budoucnost, je to opravdu zajímavá podívaná.

  Česká společnost Brontosauři právě v Mulbeku pomáhají místní škole, jejich příběh můžete přečíst tu: http://www.brontosaurivhimalajich.cz/skola-v-mulbekhu . V rámci výpravy se pokusíme školu navštívit a alespoň trochu nahlédnout do jejich výukového procesu.

 6. 6. Den Urgyen Dzong

  Přesun na posvátné místo v horách, místními zvané Urgyen Dzong.

  Toto turisticky málo známé místo leží v horách je je pro místní obyvatele posvátné. V jeskyni, kterou navštívíme, meditoval guru Padmasambava. Na toto překrásné místo je ale potřeba asi 1-2 hodinový výšlap do hor, takže dnes protáhneme nohy. Určite to ale stojí za námahu.

 7. 7. Den Dha Hanu

  Návštěva oblasti Dha Hanu.

  Údolí, ve kterém oblast Dha Hanu leží, je známe jednak pro úžasné meruňky, které se zde pěstují a na kamenech vedle řeky i suší, ale hlavně kvůli lidem, kteří zde žijí. Patří totiž k Dardům, kteří se od ladačanů liší svým indo-evropským vzhledem. Říká se, že jsou to možná potomci Alexandra Velikého – teda pravděpodobně vojáky jeho armády.

  V některých rodinách se pořád praktizuje “polyandry“ – systém, ve kterém má jedna žena víc manželů (bratrů), aby se předešlo drobení rodinného majetku. Pro ty, kteří se ještě neaklimatizovali úplně, je tato níž položena oblast úlevou, v Ladaku není takových možností příliš.

 8. 8. Den Dha Hanu, Alchi, Leh

  Návštěva kláštera Alchi, nejstaršího v Ladaku, který založil legendární “Velký překladatel“ Rinchen Zangpo v 10. storočí, kterého pověřil stavbou klášterů tibetstký král Yeshe (Stojí za zmínku, v rámci králových vizí na rozšíření budhismu v trans-himalájské oblasti pověřil 21 učenců, ale díky drsný klimatickým podmínám přežili jenom dva. Jeden z nich byl právě Rinchen Zangpo).

  Vzácné nástěnné malby a sochy byli vytvořeny kašmírskými umělci, v Alchi patří k nejzachovalejším (Rinchen Zangpo údajně založil 108 klášterů).

  Večer návrat do Leh-u.

 9. 9. Den Tibetská komunita v Choglamsaru, Thiksey

  Návštěva tibetské komunity v Choglamsaru – doprovázet nás bude místní průvodce.

  Pokud to bude možné, tak dnes navštívíme i známou ladackou vědmu, která žije v nedaleké vesnici Sabu. Ne vždy ale přijímá návštěvy.

  Přesun do kláštera Thiksey, který patří k nejkrásnějším v Ladaku. Tyčí se nad stejnojmennou vesnicí a spadá pod sektu Gelugpa (hlavní představený sekty je 14. Dalajláma). Údajné se dokonce podobá Potale v Tibetu. Uvnitř kláštera je 15 metrů vysoká socha budoucího budhu Majtréji. V balkónu je překrásný výhled na údolí Indu se zelenými políčkami, na kterých zraje ječmen. Ve vesnici dnes přespíme a další ráno se v klášteře účastníme každodenního rituálu čtení posvátnýtch súter – pudži.

 10. 10. Den Klášter Thiksey a Hemis

  Klášter Thiksey a Hemis

  Pohroužíme se do recitace posvátných textů na ranní pudži v klášteře. Nejmenší mniši někdy v průběhu rituálu (trvá cca 2 hodiny) nabízí slaný čaj s máslem. Jestli už víte, že vám nebude chutnat, tak ho prosím nepijte a radši odmítněte. Jinak je to skvěla pochoutka 🙂

  Když bude přítomen mnich, který umí anglicky, provede nás klášterem i s výkladem historie a zajímavostí.

  Po oběde se přesuneme do kláštera Hemis, který je spojován s velikým jogínem Naropou. DNes patří údajně k nejbohatším ladackým klášterům, snad vás jeho kouzlo osloví podobně jako se to stalo nám.

  Večer návrat do Thiksey

 11. 11. Den Jogíni ve vesnici Egoo, Leh

  Jogíni ve vesnici Egoo.

  Předtím, než se vrátíme do ruchu města Leh, prohlédneme si vesnici Egoo, kde kromě vesničanů sídlí taky ladackí jogíni. Egoo je místo turisticky nepolíbené, když jsem toto místo zkoumal na motorce, nepodařilo se mi najít žádný guesthouse. O to víc však láká …

  Zpátky v Lehu si dopřejeme odpočinek, zítra nás čeká dlouhá jízda přes nejvyšší motorizovaný průsmyk Khardung La (5600 mnm) do údolí Nubra.

 12. 12. Den Údolí Nubra

  Údolí Nubra, Diskit

  Samotná jízda přes dechberoucí sedlo Khardung La, které svou nadmorskou výškou 5600 mnm patří k jedním z nejvyšších motorizovaných průsmyků na světe, je zážitek. Na jedné straně necháme za sebou údolí Indu, na straně druhé nás vítá údolí Nubra. Vzhled údolí určují dvě řeky – Shyok a Nubra. Centrum dění je malé město Diskit, nad ktarým se týčí, jak jnak, klášter Diskit, který navštívíme. Nedaleko kláštera je obrovská venkovní socha budoucího budhy, i s terasou s výhledem na celé údolí.

 13. 13. Den Údolí Nubra - Hundar, meditačné jeskyně a písečné duny

  Údolí Nubra – Hundar a písečné duny

  Z údolí Nubra vede prašná cesta podél křišťálové řeky do Hundar Dok. Dnes protáhneme nohy a vydáme se hledat meditační ústraní a jeskyně do hor. Někdy je opravdu s podivem, jak se do jeskyň, kterých je na naší trase hodně, lidi vůbec dostanou.

  Odpočinek a cvičení absolvujeme buď v některé z jeskyň, nebo dole u řeky ve stínu strumů. Úžasné místo …

  Na cestě zpět do guesthouse se ještě stavíme u písečných dun, kde je možné absolvovat projížďku na velbloudovi. Jsou to potomci velbloudů, kteří zde zbyli od dob hedvábné stezky a je tu zřízena jejich chovná stanice.

 14. 14. Den Turtuk

  Turtuk

  Turtuk je vesnice, která patří do oblasti Baltistán (V Ladaku jsou jen 4 takové vesnice). Náš ladacký přítel o Turtuku mluví jako o ladackém švýcarsku – co se přírody týče. Pro turisty je oblast otevřená jen od roku 2010.
  Přespání ve vesnici s jedinečnou “Balti“ kultúrou.

 15. 15. Den Návrat do města Leh

  Návrat do města Leh

  Dnes se vracíme do města Leh. Opět přes vysoký průsmyk Khardung La (zní to neuvěřitelně, ale průsmyk je celoročně udržován – kvůli indické armádě). V Leh-u navštívíme tibetské trhy se suvenýry, kde je možné nakoupit ručně malované thanky, přívěsky z jačích kostí, různé druhy šálů z pašmíny nebo jačí srsti …

   

 16. 16. Den Let do Dillí

  Let do Dillí

  Ubytování na hotelu, prohlídka rušných uliček města, podle zájmu organizovaná prohlídka pamětihodností Dillí.

 17. 17. Den Let do Prahy

  Let do Prahy

  Hurá, jsme doma!

Hotely a gusethouse

Hotely : Leh, Nubra, Dillí
Guesthouse : Lamauyru, Mulbek, Dha Hanu, Turtuk, Thiksey

V Ladaku je v červenci velmi teplé počasí, přes den kolem 30°C, obvykle s nízkou vzdušnou vlhkostí, což je příjemnější oproti Dilí, kde panuje vysoká vzdušná vlhkost. Je tedy dobré volit spíše lehčí oblečení, pokud možno z materiálů, které rychle schnou.

Je dobré mít s sebou

 • oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, ať už kvůli klimatizaci v letadle nebo slunci a také pro návštěvu chrámů, kde se zouvá a obvykle se nehodí holé nohy a ruce.
 • lehkou goretexovou bundu, i když v Ladaku prší spíše vzácně. Hodí se i lehký šátek – proti studené klimatizaci na krk, proti prachu, příp. i slunci.
 • pokrývka hlavy proti horskému slunci.
 • oblečení, které je tlumených barev, příliš nevyčnívá a nevypadá na první pohled luxusně.
 • ve městě se hodí sandály a určitě lze na výlety doporučit trekkingové boty, které už jsou trochu prošlápnuté a tedy netlačí.
 • lehká šňůra na pověšení vypraného prádla – lepší je vzít si méně kusů oblečení a přeprat ho.

Celkově není třeba brát příliš oblečení – lze levně dokoupit v Lehu spolu s dalším vybavením.

Všechny věci by měly jít pohodlně sbalit do batohu na záda.

 • lehký, tenký spacák.
 • Malý batůžek (i jako příruční zavazadlo do letadla) se hodí na výlety na vodu, svačinu,
 • podložku na sezení/meditaci (třeba kousek karimatky) a další drobnosti.
 • opalovací krém s vysokým faktorem.
 • malý notýsek nebo i jen bloček s lepícími papírky a tužka – často je dobré si poznamenat organizační informace, adresu, nechat si namalovat plánek trasy.
 • kapsa na krk, kterou lze i schovat pod oblečení – lze v ní nosit peníze, pas. Vždy je dobré pro jistotu rozdělit finanční obnos na několik částek nošených (ukrytých) odděleně. Existují také opasky do kalhot se zipem, kam lze bezpečně ukrýt i velké částky.
 • kopie pasu a víza pro případ ztráty.
 • Adaptér na zásuvky obvykle není potřeba.
 • kapesní nůž,
 • sluneční brýle
 • čelovka (není nezbytná).

Léky

Určitě nezapomeňte své léky, které užíváte a malou osobní lékárničku obsahující

 • živočišné uhlí,
 • endiaron,
 • ercefuryl – pouze na předpis,
 • analgetika,
 • náplast,
 • desinfekci.
 • desinfekční mýdlo (z lékárny),
 • malé desinfekční gely (lékárna, drogerie) pro chvíle, kdy nelze použít umyvadlo.

Očkování:

 • očkování proti břišnímu tyfu,
 • proti poliomyelitidě a virové hepatitidě typu A.
 • je dobré zkontrolovat platnost očkování proti tetanu.
Celkové hodnocení
0/5

ZANECHTE KOMENTÁŘ

Package Confirmed Dates Trip Status Trip Status Price (PP) Excluding Flights Price (PP) Including Flights  
19. 8. 2019 - 4. 9. 2019
Dostupný
54,900.00 
54,900.00