Meditace a qigong v Malém Tibetu

od 58 900 

Jedinečná výprava do země vysokých horských průsmyků, Ladaku, v doprovodu Petra Kochlíka, spojená s meditací a cvičením qi-gongu na posvátných místech Severní Indie.

 • Recenze 0 Recenze
  0/5
 • Styl dovolené Typ dovolené
  Meditace a qigong
 • Stupeň obtížnosti Mírná
  3/8
 • Velikost skupiny Střední
  11
Vše o Meditace a qigong v Malém Tibetu.

Chrámy a hory Ladaku, nazývaného pro svou kulturu Malý Tibet, meditace, cvičení qigongu na posvátných místech, kde meditovali mistři jako Náropa nebo Padmasambhava, zakladatel tibetského buddhismu. Cestování džípy, jízda na velbloudech, meditace pod tisíci hvězdami, nezapomenutelné zážitky a setkání. Doprovázet a učit vás bude lektor qigongu a předseda sdružení Zhong Yuan Qigong ČR Petr Kochlík, který je osobním žákem velkého čínského Mistra Xu Mingtang (Sü Ming-tchang). Víc o tom, co qigong je a není, naleznete na www.zy-qigong.cz

Průvodce

Petr Kochlík

Co je a co není zahrnuto v ceně zájezdu
Ce je zahrnuto v ceně zájezdu?Položky zahrnuty v ceně zájezdu
 • Veškeré ubytování je v ceně zájezdu
 • Veškerá doprava na místa uvedená v itineráři
 • Letenky z Prahy do Dillí a zpět, z Dillí do Leh-u a zpět
 • Permit (i jejich vybavení) do oblasti Nubra
 • Služby česky mluvícího průvodce
 • Pojištění storna zájezdu i cestovní pojištění pro rizikové sporty do nadmořské výšky 5000 m.n.m, viz záložka FAQ
Co není zahrnuto v ceně zájezdu?Položky nezahrnuty v ceně zájezdu
 • Vybavení turistických víz pro vstup do Indie (návod na vyplnění víz je zde : https://iwalker.cz/postup-ziskani-indickych-viz/)
 • stravování kromě snídaně
 • vstupné do památkových objektů, muzeí, fakultativní výlety apod.
 • další služby, jejichž cena není uvedena v cestovní smlouvě
 1. 1. Den Let do Dillí a Leh-u

  Prohlídku Dillí necháme na zpáteční cestu. Let z Dillí do Leh-u nabízí úchvatnou podívanou na západní část Himalájí. Po příletu odvoz na hotel a odpočinek.

 2. 2. Den Leh

  Prohlídka města Leh. Nadmořská výška je přibližně 3500 m.n.m a než budeme pokračovat dalším programem, je potřeba aklimatizace. Krátký výlet do města, odpočinek na hotelu. Podle zájmu návštěva chrámů ve městě, nebo návštěva tibetských trhů.

  Večer možnost výstupu a cvičení u veliké budhistické stúpy nad městem (Shanti stupa), kterou inauguroval 14. Dalajláma v roce 1991.  Stúpa nabízí krásný výhled na město, údolí řeky Indu i horské pásmo Stok s majestátním vrcholem Stok Kangri (6153 m.n.m.), který je častým cílem trekových turistů.

 3. 3. den Klášter Lamayuru

  Dnes nás čeká jízda po legendární ceste “Leh – Srinagar highway“, která umožnuje celoroční zásobování Ladaku. Kdysi to byla jen těžko přístupá stezka pro muly, ale kvůli armádě je celoročně udržována (na vlastní oči uvidíte že je to potřeba). Nicméně je to pořád nádherná podívaná na hory i posvátnou řeku Indus.

 4. 4. Den Klášter Lamayuru

  Meditace a cvičení v klášteře a jeho okolí. Atmosféra kláštera i okolí je opravdu podmanivá, nad klášterem jsou i meditační ústraní, kde mniši cvičí o samotě často i tři roky.

  Legenda o vzniku kláštera je neméně zajímavá. V dobách budhy Šakjamúniho bylo údajně údolí pod klášterem skryto pod vodami velikého jezera, které bylo domovem posvátných hadů. Říká se, že Arahat Madhyantika, když navštívil oblast, kde se dnes tyčí klášter Lamayuru, udělal svou holí škvíru v zemi a jezero vyschlo. Přenesl též proroctví, že na tomto území bude rozkvétat učení tantry a sútry.

  Poté Mahasiddha Naropa (1016-1100) na své cestě ze Zanskaru setrval delší dobu v přísném ústraní v jeskyni, která je dnes uvnitř kláštera, a celou oblast požehnal. Snad se nám taky podaří jeho odkaz pocítit.

   

 5. 5. Den Klášter Lamayuru

  Meditace a cvičení v klášteře a jeho okolí. Podle zájmu delší pěší výlety, možné je také vystoupat až do průsmyku Prinkti La (3750 m) ve směru k vesnici Wanla (začátek treku Layamuru – Chilling)

 6. 6. Den Klášter a škola v Mulbeku

  Na první pohled nevýrazná vesnička Mulbek v sobě skrývá mnoho zajímavostí.

  Hned u cesty je do kamene vytesaná socha budoucího budhy Majtréji. Její vznik se datuje do 8. století a je částečně ukryta v malé gompě. V té se každoročně koná festival, kde orákulum předpovídá budoucnost, je to opravdu zajímavá podívaná.

  Česká společnost Brontosauři právě v Mulbeku pomáhá místní škole, jejich příběh můžete přečíst zde: http://www.brontosaurivhimalajich.cz/skola-v-mulbekhu.

 7. 7. Den Urgyen Dzong

  Přesun na posvátné místo v horách, místními zvané Urgyen Dzong.

  Toto turisticky málo známé místo leží v horách a je pro místní obyvatele posvátné. V jeskyni, kterou navštívíme, meditoval guru Padmasambava. Na toto překrásné místo je ale potřeba asi 1-2 hodinový výšlap do hor, takže dnes protáhneme nohy. Určite to ale stojí za námahu.

 8. 8. Den Alchi, Leh

  Návštěva kláštera Alchi, nejstaršího v Ladaku, který založil legendární “Velký překladatel“ Rinchen Zangpo v 10. století, kterého pověřil stavbou klášterů tibetstký král Yeshe (stojí za zmínku, že v rámci králových vizí na rozšíření budhismu v trans-himalájské oblasti pověřil 21 učenců, ale díky drsným klimatickým podmínkám přežili jenom dva. Jeden z nich byl právě Rinchen Zangpo).

  Vzácné nástěnné malby a sochy byly vytvořeny kašmírskými umělci, v Alchi patří k nejzachovalejším (Rinchen Zangpo údajně založil 108 klášterů). Večer návrat do Lehu.

 9. 9. Den Tibetská komunita v Choglamsaru, Thiksey

  V tibetském táboře nás bude doprovázet místní průvodce

  Přesun do kláštera Thiksey, který patří k nejkrásnějším v Ladaku. Tyčí se nad stejnojmennou vesnicí a spadá pod sektu Gelugpa (hlavní představený sekty je 14. Dalajláma). Údajně se dokonce podobá Potale v Tibetu. Uvnitř kláštera je 15 metrů vysoká socha budoucího budhy Majtréi. Na balkóně je překrásný výhled na údolí Indu se zelenými políčký, na kterých zraje ječmen. Ve vesnici dnes přespíme a další ráno se v klášteře účastníme každodenního rituálu čtení posvátných súter – pudži.

 10. 10. Den Klášter Thiksey a Hemis

  Pohroužíme se do recitace posvátných textů na ranní pudže v klášteře. Nejmenší mniši někdy v průběhu rituálu (trvá cca 2 hodiny), nabízí slaný čaj s máslem. Jestli už víte, že vám nebude chutnat, tak ho prosím nepijte a radši odmítněte. Jinak je to skvěla pochoutka 🙂.

  Když bude přítomen mnich, který umí anglicky, provede nás klášterem i s výkladem historie a zajímavostí.

  Po obědě se přesuneme do kláštera Hemis, který je spojován s velikým jogínem Naropou. Dnes patří údajně k nejbohatším ladackým klášterům, snad vás jeho kouzlo osloví podobně jako se to stalo nám. Večer návrat do Thiksey

 11. 11. Den Jogíni ve vesnici Egoo, Leh

  Jogíni ve vesnici Egoo.

  Předtím, než se vrátíme do ruchu města Leh, prohlédneme si vesnici Egoo, kde kromě vesničanů sídlí taky ladačtí jogíni. Egoo je místo turisticky nepolíbené, když jsem toto místo zkoumal na motorce, nepodařilo se mi najít žádný guesthouse. O to víc však láká …

  Zpátky v Lehu si dopřejeme odpočinek, zítra nás čeká dlouhá jízda přes nejvyšší motorizovaný průsmyk Khardung La (5600 m.n.m.) do údolí Nubra.

 12. 12. Den Údolí Nubra

  Samotná jízda přes dechberoucí sedlo Khardung La, které svou nadmorskou výškou 5600 m.n.m. patří k jedněm z nejvyšších motorizovaných průsmyků na světe, je zážitek. Na jedné straně necháme za sebou údolí Indu, na straně druhé nás vítá údolí Nubra. Vzhled údolí určují dvě řeky – Shyok a Nubra. Centrum dění je malé město Diskit, nad kterým se týčí, jak jnak, klášter Diskit, který navštívíme. Nedaleko kláštera je obrovská venkovní socha budoucího budhy, i s terasou s výhledem na celé údolí.

 13. 13. Den Údolí Nubra - Hundar, meditačné jeskyně a písečné duny

  Údolí Nubra – Hundar a písečné duny.

  Z údolí Nubra vede prašná cesta podél křišťálové řeky do Hundar Dok. Dnes protáhneme nohy a vydáme se hledat meditační ústraní a jeskyně do hor. Někdy je opravdu s podivem, jak se do jeskyň, kterých je na naší trase hodně, lidé vůbec dostanou.

  Odpočinek a cvičení absolvujeme buď v některé z jeskyň, nebo dole u řeky ve stínu stromů. Úžasné místo …

  Na cestě zpět do guesthouse se ještě stavíme u písečných dun, kde je možné absolvovat projížďku na velbloudovi. Jsou to potomci velbloudů, kteří zde zbyli od dob hedvábné stezky a je tu zřízena jejich chovná stanice.

 14. 14. Den Údolí Nubra

  Dnes máme volnější den, návštěva kláštera Diskit, kde vzácné nástěnné malby restaurovali i umělci z Čech, procházky v údolí Nubra, případně podle zájmu návštěva jiných klášterů v okolí.

 15. 15. Den Návrat do města Leh

  Dnes se vracíme do města Leh. Opět přes vysoký průsmyk Khardung La (zní to neuvěřitelně, ale průsmyk je celoročně udržován – kvůli indické armádě). V Lehu navštívíme tibetské trhy se suvenýry, kde je možné nakoupit ručně malované thanky, přívěsky z jačích kostí, různé druhy šálů z pašmíny nebo jačí srsti …

   

 16. 16. Den Leh

  Prohlídka města Leh, lehčí túry kolem města, k posvátné řece Indu nebo do nedalekého  kláštera Phyang.

 17. 17. Den Let do Dillí

  Ubytování na hotelu, prohlídka rušných uliček města, podle zájmu organizovaná prohlídka pamětihodností Dillí.

 18. 18. Den Let do Prahy

  Let do Prahy

  Hurá, jsme doma!

Hotely a gusethouse

Hotely : Leh, Nubra, Dillí
Guesthouse : Lamauyru, Mulbek, Dha Hanu, Turtuk, Thiksey

V Ladaku je v červenci velmi teplé počasí, přes den kolem 30°C, obvykle s nízkou vzdušnou vlhkostí, což je příjemnější oproti Dilí, kde panuje vysoká vzdušná vlhkost. Je tedy dobré volit spíše lehčí oblečení, pokud možno z materiálů, které rychle schnou.

Je dobré mít s sebou

 • oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, ať už kvůli klimatizaci v letadle nebo slunci a také pro návštěvu chrámů, kde se zouvá a obvykle se nehodí holé nohy a ruce.
 • lehkou goretexovou bundu, i když v Ladaku prší spíše vzácně. Hodí se i lehký šátek – proti studené klimatizaci na krk, proti prachu, příp. i slunci.
 • pokrývka hlavy proti horskému slunci.
 • oblečení, které je tlumených barev, příliš nevyčnívá a nevypadá na první pohled luxusně.
 • ve městě se hodí sandály a určitě lze na výlety doporučit trekkingové boty, které už jsou trochu prošlápnuté a tedy netlačí.
 • lehká šňůra na pověšení vypraného prádla – lepší je vzít si méně kusů oblečení a přeprat ho.

Celkově není třeba brát příliš oblečení – lze levně dokoupit v Lehu spolu s dalším vybavením.

Všechny věci by měly jít pohodlně sbalit do batohu na záda.

 • Malý batůžek (i jako příruční zavazadlo do letadla) se hodí na výlety na vodu, svačinu,
 • podložku na sezení/meditaci (třeba kousek karimatky) a další drobnosti.
 • opalovací krém s vysokým faktorem.
 • malý notýsek nebo i jen bloček s lepícími papírky a tužka – často je dobré si poznamenat organizační informace, adresu, nechat si namalovat plánek trasy.
 • kapsa na krk, kterou lze i schovat pod oblečení – lze v ní nosit peníze, pas. Vždy je dobré pro jistotu rozdělit finanční obnos na několik částek nošených (ukrytých) odděleně. Existují také opasky do kalhot se zipem, kam lze bezpečně ukrýt i velké částky.
 • kopie pasu a víza pro případ ztráty.
 • Adaptér na zásuvky obvykle není potřeba.
 • kapesní nůž,
 • sluneční brýle
 • čelovka (není nezbytná).

Léky

Určitě nezapomeňte své léky, které užíváte a malou osobní lékárničku obsahující

 • živočišné uhlí,
 • endiaron,
 • ercefuryl – pouze na předpis,
 • analgetika,
 • náplast,
 • desinfekci.
 • desinfekční mýdlo (z lékárny),
 • malé desinfekční gely (lékárna, drogerie) pro chvíle, kdy nelze použít umyvadlo.
 • lze doporučit Dračí krev (Sangre de drago) nejen jako prevence/lék střevních potíží a osvědčila se také homeopatická coca 12 C, kvůli nadmořské výšce.

Očkování:

 • očkování proti břišnímu tyfu,
 • proti poliomyelitidě a virové hepatitidě typu A.
 • je dobré zkontrolovat platnost očkování proti tetanu.

Postup pro získání indického víza naleznete zde.

Zaplacením zálohy za zájezd získáváte pojištění storna zájezdu i s cestovním pojištěním, pojistné plnění jsou v tabulce uvedené níže. Pojistná smlouva s podmínkami bude doručena na email uvedený ve smlouvě (Zákazník – E-mail). Pojištění je UNIQA K7S– spoluúčast klienta 20%, plnění pojišťovny maximálně 60 000 Kč.

Pojistka kryje i rizikové sporty do nadmořské výšky 5000 m.n.m

ZÁKLADNÍ TARIFY

Pojištění léčebných výloh
Pojištění asistenčních služeb
Léčeb. výlohy a asist. služy – max. plnění
Pojištění zachraňovacích nákladů (AS)

Pojištění zpoždění letu (AS)
Pojištění zpoždění zavazadel (AS)

Úrazové pojištění – smrt následkem úrazu
Úrazové pojištění – trvalé následky úrazu
Úraz. poj. – nemocniční odškodné (1den)
Pojištění škody na zdraví a věci třetí osoby
Pojištění zavazadel – celkem
Pojištění zavazadel – 1 věc max.

Pojištění stornovacích poplatků

 K7S

7.000.000
7.000.000
7.000.000
2.100.000
5.000
5.000

300.000
600.000
600
5.000.000
40.000
20.000
60.000
40.000

 

Celkové hodnocení
0/5

ZANECHTE KOMENTÁŘ